Wielu Polaków marzy o posiadaniu nieruchomości za granicą, ale często zniechęcają ich wysokie ceny. Jednak w Hiszpanii panuje odmienna sytuacja – ceny nieruchomości są na tyle atrakcyjne, że może warto rozważyć inwestycję w ten rynek? W tym artykule postaramy się przybliżyć kwestię zakupu tanich hiszpańskich nieruchomości.

Jakie są najtańsze lokalizacje nieruchomości w Hiszpanii?

Hiszpania to nie tylko Costa del Sol czy Majorka – to także liczne małe miasteczka i wsie rozsiane po całym kraju. To właśnie tam możemy znaleźć najbardziej przystępne cenowo nieruchomości. Szczególnie popularne są regiony takie jak Estremadura czy Andaluzja, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 1200-1500 euro. Oczywiście cena m2 różni się w zależności od konkretnego miasta i okolicy, jednak nawet na wybrzeżach można znaleźć interesujące propozycje poniżej 2000 euro/mkw.

Hiszpania to nie tylko Costa del Sol czy Majorka - to także liczne małe miasteczka i wsie rozsiane po całym kraju

Czy warto zainwestować w hiszpańskie nieruchomości na sprzedaż?

Obecnie rynek hiszpański przeżywa pewną stagnację, co dla inwestorów oznacza niższe ceny i większą negocjacyjną moc. Dodatkowo, wciąż rosnąca liczba turystów sprawia, że możliwości wynajmu nieruchomości są znaczne. Co więcej, polscy inwestorzy traktowani są na równi z innymi obcokrajowcami, co oznacza, że nie muszą ponosić dodatkowych kosztów.

Dlaczego ceny hiszpańskich nieruchomości są tak atrakcyjne dla inwestorów?

W ostatnich latach Hiszpania przeżywała kryzys gospodarczy oraz spadek rynku nieruchomości. Wiele mieszkań oraz domów wystawionych jest na sprzedaż przez banki i firmy deweloperskie po niższych nawet o 50% cenach w porównaniu do tych z okresu przed kryzysem. Ceny mogą być niższe również ze względu na fakt niedostatecznej ilości nowych budynków i braku zainteresowania rynek pierwotny wśród lokalnych klientów.

Hiszpania to nie tylko Costa del Sol czy Majorka - to także liczne małe miasteczka i wsie rozsiane po całym kraju

Co należy wiedzieć przed zakupem taniej nieruchomości w Hiszpanii?

Kupując hiszpańską nieruchomość warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach takich jak regulacje dotyczące kupna dla osób zagranicznych (m.in wymagane dokumenty), sytuacja prawna między właścicielem a miejscowymi organami oraz różnice między lokalnymi systemami elektrycznymi czy kanalizacyjnymi.

Najważniejszym krokiem jest znalezienie rzetelnego agenta nieruchomości, który pomoże w zakupie. Warto korzystać ze stron internetowych wyspecjalizowanych w dziedzinie inwestowania w hiszpańskie nieruchomości, dzięki nim łatwiej zorientować się na rynku i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

W jakim celu coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Dlaczego tak wiele Polaków kupuje hiszpańskie nieruchomości? Odpowiedzią może być przede wszystkim klimat, ale także możliwość wynajmu dla turystów i bliskość do kraju co oznacza większą szansę na szybszy zwrot inwestycji. Ta opcja warto jest rozważyć szczególnie dla tych inwestorów którzy chcą wybudować swoje domy z ogrodami lub zdobyć słoneczne apartamenty nad morzem, w celach rekreacyjnych lub opłacalnego wynajmu.